CHP lideri Özel, Esad ile görüşecek

CHP lideri Özel, Esad ile görüşecek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bir televizyon programında sığınmacı sorununun çözümü için Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşebileceğini açıkladı. Özel, Türkiye’deki Suriye vatandaşlarının ülkelerine dönüşü için şartları görüşmek istediklerini belirtti. Ayrıca, Türkiye’de doğan yaklaşık 1 milyon çocuk için vize kolaylığı gibi jestlerin düşünülebileceğini ifade etti.

Zemin arayışı içerisindeyiz

Özgür Özel: “Suriye ve Türkiye arasındaki diyalog kanallarının açılması için gerekirse ben Esad ile görüşmeye gideceğim. Bunun zeminin araştırıyoruz. Olumlu gelişmeler var günü geldiğinde açıklayacağız. Zemin arayışı içerisindeyiz; üzerinde çalışıyoruz. Gidip sayın Esad’la görüşüp, Türkiye’yle bir masaya oturmasıyla ilgili net talebimizi iletip ana muhalefet sorumluluğunu yapacağız. Çünkü masaya oturmadan bu sorun çözülmeyecek.

Esad’ın belli güvenceler vermesi gerekiyor

Esad ile Türkiye’deki Suriye vatandaşlarının ülkelerine dönmesi için şartları konuşacaklarını belirten Özel, “Elbette bunun bir siyasi tarafı var. Esad’ın belli güvenceler vermesi gerekiyor. Bir takım teşvikler ortaya koyabiliriz. Türkiye’de doğmuş 1 milyon çocuk var, bu çocuklar için vize kolaylığı, jestler yapılabilir. Türkiye’de doğdukları için diğer Suriye vatandaşlarından ayıracak bir takım jestler yapılabilir. Bunları çalışıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir