29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta kutlandı

Cumhuriyetimiz 99 yaşında… Tüm yurtta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.

Anıtkabir, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanının katıldığı törenin ardından, halkın ziyaretine açıldı.

Yurdun dört bir yanından gelen vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Anıtkabir’e akın etti. Yeni evli çiftlerden çocuklu ailelere, gencinden yaşlısına her kesimden yüzlerce kişi, Cumhuriyet coşkusunu Anıtkabir’e taşıdı. Anıtkabir avlusunu tamamen dolduran vatandaşlar, hatıra fotoğrafı çektirip, Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yıl dönümü kutlamaları nedeniyle Fatih’teki Vatan Caddesi sabah saatlerinde trafiğe kapatıldı. Resmi geçit törenine, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1. Ordu ve Garnizon Komutanı Ali Sivri katıldı.

Kutlamalar kapsamında Yerlikaya, İmamoğlu ve Sivri üstü açık araç üzerinde vatandaşları selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Erdoğan mesajında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik etti. Erdoğan mesajının devamında, “Bundan 99 yıl önce ağır bedeller ödeyerek çok zor şartlarda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak için kesintisiz bir mücadele içindeyiz. Son 20 yılda gerçekleştirdiğimiz demokrasi ve kalkınma devrimleriyle, sadece milli iradenin önündeki engelleri değil, cumhurla cumhuriyet arasında örülen kalın duvarları da ortadan kaldırdık. Türkiye’yi, demokrasisi örnek alınan, ekonomisi göz dolduran, diplomasisi ilgiyle takip edilen, milli birlik ve kardeşliğini her türlü sabotaja rağmen en güçlü şekilde muhafaza eden bir ülke konumuna getirdik. Bir asır önce istiklal mücadelesi mazlum halklara ilham veren Türkiye’nin, bugün de gözlerin ve kalplerin hayırlı menzili içinde olduğu bir gerçektir. Küresel belirsizliklerin arttığı bir dönemde barışı, istikrarı ve adaleti tesise yönelik gayretlerimiz, tüm kesimler tarafından takdirle karşılanıyor” dedi.

Törende liseli öğrencilerden oluşan koro tarafından şarkılar söylenirken il genelinde yapılan şiir yarışmasında birinci olan öğrenciler şiirlerin okundu. Cumhuriyetin 99’uncu yılına özel İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 99 öğrenciden oluşan halk oyunları gösterisi büyük ilgi gördü. Törene gelen çok sayıda vatandaş söylenen şarkı ve türkülere ellerindeki Türk bayraklarıyla eşlik etti. Program Türk Yıldızları’nın ve polis özel harekat helikopterinin gösterileriyle devam etti. Kutlamalar, resmi geçit töreni ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir