AB’de uçak modu tarihe karışıyor

AB’de uçak modu tarihe karışıyor

Avrupa Birliği’ndeki (AB) uçak yolcuları yakında uçuşlarda telefonlarını rahatlıkla kullanabilecek. Avrupa Komisyonu, havayollarının uçaklarda mobil veri ve 5G teknolojisi sağlayabileceğine karar verdi.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’ne (AB) üye devletlerde uçuş sırasında kullanılan ‘uçak modu’nu tarihe karıştıracak bir adım atmaya hazırlanıyor. Avrupa Komisyonu’nun aldığı karara göre, üye devletlerin 30 Haziran 2023 tarihine kadar 5G frekans bantlarını uçaklar için kullanılabilir hale getirmeleri gerekiyor. Böylece, uçuşlarda yolcuların telefonlarını ‘uçak modu’na alması uygulamasına son verilecek ve yolcular telefonlarının tüm özelliklerini kullanabilecek. Arama yapabilmenin yanı sıra yolcuların yüksek veri tüketen müzik ve video akış platformlarını da yolculuk sırasında kullanabileceği öngörülüyor. Bununla birlikte, Avrupa Komisyonu, havayolu firmalarının bunu nasıl yapacağına ilişkin bir ayrıntı paylaşmadı.

AB’nin İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton, planın ‘insanlar için yenilikçi hizmetler sunacağını’ belirtirken, Avrupalı şirketlerin büyümesine yardımcı olacağını da sözlerine ekledi. Breton, “Süper hızlı, yüksek kapasiteli bağlantının sunduğu olanaklar söz konusu olduğunda gökyüzü artık bir sınır değil” dedi.

Avrupa Komisyonu 2008’den beri uçaklar için belirli frekans bantlarını ayırıyordu ve bazı hizmetlerin uçuşlarda kullanılmasına izin veriyordu. Ancak uçak ile yerdeki bir uydunun bağlanması gerektiği için yavaş bir internet hizmeti mevcuttu. Yeni sistemde ise yolcular, EE mobil ağına göre 100 Mbps’nin üzerinde olabilen 5G tarafından sağlanan çok daha yüksek indirme hızlarından faydalanabilecek. Böylece bir filmin indirilmesi bile sadece birkaç dakika sürecek.

İngiltere Uçuş Güvenliği Komitesi Başkanı Dai Whittingham, mobil cihazların uçakları nasıl etkilediğine dair bilgi eksikliği nedeniyle uçak modunun tarihsel olarak önemli olduğunu söyledi. Açıklamasında, “Otomatik uçuş kontrol sistemlerine müdahale edebilecekleri endişesi hakim. Ancak parazit riskinin çok düşük olduğu biliniyor. Uçuşlarda telefonların uçak moduna alınması gerektiği her zaman tavsiye ediliyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir