Cumhurbaşkanı Erdoğan “2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz” programına katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan “2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz” programına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz” programına katılarak konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanlığı bünyesinde bir Roman Koordinasyon Merkezi kuracaklarını belirterek “Bu kapsamda Roman vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı 25 ilimizin valilikleri bünyesinde sizlerden birer koordinatör görev yapacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen “2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz” programında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye Yüzyılı’nı inşa etmeye hazırlanırken bir kez daha Romanların gönül dostluğuna, yol arkadaşlığına talip olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz” programına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçılar Yücel Arzen, Goran Bregovic, Orhan Şallıel ve en hızlı keman virtüözü olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren Muhammed Yıldırır’a (sağ 2) Mustafa Kandıralı’nın taş plaklarını hediye etti. Programda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu (sağda) da yer aldı. ( Mustafa Kamacı – Anadolu Ajansı )

Burada, kendisini bu çevredeki bütün kardeşlerinin bildiğini kaydeden Erdoğan şöyle konuştu:

“Çünkü doğup büyüdüğüm yer burası. Kasımpaşa Kulaksız. Bu Haliç neydi? Çamur deryası, pislik. Burada kokudan geçilmezdi. Burayı elhamdülillah biz temizledik. Haliç’ten Alibeyköy’deki taş ocaklarına bütün o pisliği bizler naklettik. Şimdiki haline biz getirdik. Ama bizden sonra gelenler maalesef aynı temizliği devam ettirmedikleri gibi buraya ne yazık ki pislik akıttılar. Ama şu anda şu çatıyı, temelini bu kardeşiniz attı. Kadir Topbaş kardeşim de bunu tamamına erdirdi, Allah rahmet eylesin. Haliç’ten öyle bir ses verin ki İstanbul’un dört bir köşesinden, ülkemizin tüm vilayetlerinden duyulsun.”

Erdoğan, Roman’ın coşkusunun da öfkesinin de sevgisinin de sesinin de desteğinin de bir başka olduğunu bildiğini vurgulayarak “Hazır mıyız? Romanlar, yüzyılın romanını birlikte yazıyor muyuz? Romanlar, Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa ediyor muyuz? Romanlar, eser ve hizmet siyasetiyle ortak vatanımız Türkiye’yi geleceğe birlikte taşıyor muyuz? Romanlar, gözünü bu ülkenin kazanımlarına, bu milletin birliğine dirliğine dikenlerin heveslerini beraberce kursaklarında bırakıyor muyuz? Rabb’im sizlerden razı olsun. Siz bambaşkasınız. Siz bir başkasınız.” diye konuştu.

– “21 yıldır sizlerle omuz omuza çalışıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu toprakların binlerce yıldır farklı medeniyetlere, kültürlere, toplumlara ev sahipliği yaptığını ama hep bereketin sembolü olarak kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz” programına katıldı. Erdoğan, katılımcılarla fotoğraf çektirdi. ( TCCB / Murat Çetinmühürdar – Anadolu Ajansı )

Bin yıldır bu topraklarda, üzerindeki her şeyi ortak zenginliğin tezahürleri olarak görerek beraberce yaşadıklarını kaydeden Erdoğan şöyle devam etti:

“Geçmişte bu ülkenin her insanı gibi Roman kardeşlerimiz de bazı sıkıntılar yaşadı. Kimi zaman hak ve özgürlüklerin kullanımından, kimi zaman maddi imkanların adaletsiz dağılımından kaynaklanan bu sıkıntıları gidermek de hamdolsun bize nasip oldu. Bu çerçevede öncelikle mevzuatımızdan tüm ayrımcı ifadeleri kaldırdık. Böylece utanç verici ithamlarla dolu bir devri geride bıraktık. Ceza kanunumuzda yaptığımız değişikliklerle kökeninden, renginden, dilinden, inancından dolayı nefret ve ayrımcılığa uğrayan herkese hak arama yolunu açtık. Hükûmetlerimiz döneminde yaptığımız pek çok toplantı ve düzenlemeyle Roman kardeşlerimizin meselelerinin devletin en üst makamlarında konuşulmasını, tartışılmasını, çözüm yolu aranmasını temin ettik.”

Erdoğan, Romanların yoğun olarak yaşadığı şehirlerde onları eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, istihdamdan sosyal yardımlara kadar her alanda özel olarak destekleyecek mekanizmalar kurduklarını belirterek “AK Parti, Türkiye’nin her kesimiyle birlikte Romanlarımızın da gönlündeki en büyük partisi olmuştur. Her seviyedeki teşkilat mensuplarımızla, milletvekillerimizle, belediye meclis üyelerimizle 21 yıldır sizlerle omuz omuza çalışıyoruz. İzmir milletvekilimiz Cemal Bekle, Ankara’daki temsilciniz olarak sesinizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizde duyuruyor. Meclis Başkanı’mızın, İçişleri Bakanı’mızın sizlerin temsilcilerinden danışmanları var.” diye konuştu.

– “İçişleri Bakanlığımız bünyesinde bir Roman Koordinasyon Merkezi kuruyoruz”

Bugün başka müjdeleri de olduğunu açıklayan Erdoğan, “İçişleri Bakanlığımız bünyesinde bir Roman Koordinasyon Merkezi kuruyoruz. Bu kapsamda Roman vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı 25 ilimizin valilikleri bünyesinde sizlerden birer koordinatör görev yapacak. Şu ana kadar 11 valiliğimizde bu koordinatörler göreve başladı. Diğer illerimizdeki görevlendirmeleri de süratle tamamlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz” programına katılarak konuşma yaptı. ( İsa Terli – Anadolu Ajansı )

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de önemli Roman sanatçılar bulunduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mesela Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramızda görev yapan Roman sanatçımız mevcuttur. Bir kısmı bugünkü programımızı da şenlendirecek olan nice Roman sanatçımızın başarılarını keyifle, gururla takip ediyoruz. Salgın döneminde ‘Müzik susmasın’ diyerek 40 bine yakın müzisyenimize verdiğimiz 280 milyon lirayı aşkın destekten en çok Roman müzisyenlerimiz faydalandı. Şimdi de Kültür ve Turizm Bakanlığımız vasıtasıyla Roman kültürünü yaşatacak ve gelecek nesillere aktaracak bir müze kuruyoruz. Kültür Yolu festivallerimizde Roman müzik gruplarına özel yer veriyoruz.”

Roman orkestrası dünya müzikleri konseri için her türlü desteği sunduklarını vurgulayan Erdoğan, kalkınma ajansları aracılığıyla Romanlara yönelik sosyal gelişmeyi destekleme programları hazırladıklarını, kendi işini kurmak isteyen Romanlara KOSGEB vasıtasıyla eğitim ve finans imkanı sağladıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “2023 Roman Buluşması-Yüzyılın Romanını Birlikte Yazıyoruz” programına katıldı. Programda Goran Bregovic (sol 3), sanatçı Serkan Çağrı (solda) Yücel Arzen ve en hızlı keman virtüözü olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren Muhammed Yıldırır(sağda) da sahne aldı. Erdoğan, sanatçılarla birlikte katılımcıları selamladı. ( Mustafa Kamacı – Anadolu Ajansı )