Depremzede çocuklar cemaate verildi iddiaları asılsız çıktı

Depremzede çocuklar cemaate verildi iddiaları asılsız çıktı

Kahramanmaraş merkezli depremle ilgili birçok asılsız iddia ortaya çıktı.Gündemde dolaşan “depremzede çocuklar cemaate verildi” kapsamındaki asılsız haberlerin aslı ortaya çıkarıldı.Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından asılsız haberlerle ilgili yapılan açıklamada, söz konusu hanede kalan refakatsiz bir çocuğun bulunmadığı belirtildi.

Herhangi bir istismar söz konusu değil

Hanede kalanların Suriye’deki savaşta eşlerini kaybeden yabancı uyruklu kadınlar ve çocuklarının olduğu ve herhangi bir istismarın söz konusu olmadığı tespit edildi.Bakanlık, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında yer alan ‘Depremzede çocuklar cemaatlere verildi iddiası’ başlıklı haber-paylaşımlara ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Haberde bahsi geçen konu ile ilgili olarak 10.02.2023 tarihinde belirtilen adrese kolluk ve Beykoz Sosyal Hizmetler Merkezi (SHM) ekiplerimizle hane ziyareti gerçekleştirilmiştir. Yapılan tespit neticesinde hanede kalan refakatsiz konumda olan herhangi bir çocuğa rastlanılmamış olup hanede kalanların Suriye’deki savaşta eşlerini kaybeden yabancı uyruklu kadınlar ile çocuklarının olduğu, çocuklar açısından herhangi bir ihmal ve istismar bulgusunun bulunmadığı tespit edilmiştir. Hane ziyareti sonrasında ailelere Bakanlığımız hizmetleri ve bu hizmetlere ihtiyaç duymaları halinde temas kurabilecekleri iletişim kanalları ile ilgili gerekli bilgilendirme de yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir