Fatih Dönmez: Toplam 710 milyar metreküp rezerve ulaştık

Fatih Dönmez: Toplam 710 milyar metreküp rezerve ulaştık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam itibariyle Karadeniz’de Çaycuma-1 sahasında yürütülen sondaj faaliyetleri sırasında 58 milyar metreküplük doğalgaz rezervi bulunduğunun müjdesini paylaşmıştı.

Rezervin piyasalardaki karşılığı 1 trilyon dolar

Böylelikle yeni değerlendirmelerle birlikte keşfedilen toplam miktar 710 milyar metreküpe ulaştı. Keşfedilen toplam miktarın uluslararası piyasalardaki karşılığı ise 1 trilyon doları buldu.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni doğalgaz keşfinin detaylarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

“İlk gaz mart ayında sisteme verilecek”

Bakan Dönmez, toplam 710 milyar metreküp rezerve ulaşılmış olduğunu belirterek, amaçlananın “enerji bağımsızlığı” olduğunu aktardı ve eğer bir aksilik yaşanmazsa mart ayının sonuna doğru ilk gazın sisteme verilmiş olacağını da dile getirdi.

Sakarya gaz sahasındaki çalışmalar devam ediyor”

Sakarya Gaz Sahası’ndaki doğalgazı karaya çıkartma çalışmalarının deniz tabanında, sondaj kuyularında ve karada olmak üzere üç aşamada devam ettiğini belirten Bakan Dönmez, şu bilgileri verdi:“Sahada yoğun çalışmalar devam ediyor. Deniz üzerinde 50’yi aşkın gemi çalışmalara eşlik ediyor. Gazı karaya taşıyacak üç hattan 170 kilometrelik ana hat tamamlandı. Karadaki gazı işleyecek tesis yüzde 85 tamamlandı. Günlük 10 milyon metreküp işleyecek santral hazır. Doğalgaz keşfi Tuna1 ile başladı. 10 kuyuya kadar çıktı. Şimdi 2026’ya kadar 30’un üzerinde yeni kuyu açacağız. Sahada 8 bin kişi çalışıyor. 3 sondaj gemisi aralıksız çalışıyor. Sistem uzaktan kontrol edilecek. ‘Zeki’ ismi verdiğimiz yazılımla takip edilecek.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir