Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten önemli açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’ten önemli açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “carry trade” iddialarına karşı sert bir tutum sergiledi. Şimşek, “Son günlerde çeşitli spekülasyonlar dolaşıyor, ‘carry trade’ diyorlar. Ancak bizim politikamız bu tür spekülasyonlara dayanmıyor. Biz sıcak para oyunlarına asla güvenmeyiz.” şeklinde konuştu.

“Carry Trade” iddialarına da sert tepki

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Katılım Bankaları Birliği’nin (TKBB) İstanbul’da düzenlenen 23. Olağan Genel Kurulu’nda önemli bir konuşma yaptı. Toplantıda ekonomiye dair önemli mesajlar veren Bakan Şimşek, ayrıca “carry trade” iddialarına da keskin bir tepki gösterdi.

Biz asla sıcak paraya güvenmeyiz

Bakan Şimşek, “Bu aralar yeni bir hikaye üretiyorlar, ‘carry trade’ diyorlar. Bizim programımız sırtını carry trade’e dayamaz. Biz asla sıcak paraya güvenmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası bankalardan edindiğimiz kaynaklar küresel piyasalara göre çok daha ucuz ve uzun vadeli

Bakan Şimşek, “Gelişmekte olan ülkelerden para çıkarken Türkiye’ye çok ciddi bir şekilde kaynak girişi var. Uluslararası bankalardan edindiğimiz kaynaklar küresel piyasalara göre çok daha ucuz ve uzun vadeli.” dedi.

Carry Trade nedir?

Carry Trade, düşük faizli bir para biriminde borçlanıp, bu parayı daha yüksek faiz getiren bir para birimine yatırarak elde edilen kazanç anlamına gelir. Bu stratejiyi uygulamak için önce parayı dolara yatırıp ardından istenilen ülkenin para birimine çevirmek gerekir. Daha sonra ise tercih edilen ülkenin yüksek faiz getiren hazine kağıtlarına para yatırarak getirisini artırmayı amaçlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir