Özgür Özel’den Erdoğan’a sert sözler!

Özgür Özel’den Erdoğan’a sert sözler!

İstanbul’daki “Büyük Eğitim Mitingi”nde konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, atanamayan öğretmenler, mülakat süreci ve yeni müfredat taslağı gibi konuları sert bir dille eleştirdi. Özel, “Erdoğan’a sesleniyorum: Eğer atama yapmayacaksan, bu 1 milyon öğretmen adayını neden yetiştirdin?” dedi.Eğitim sorunlarını dile getiren Özel, geçtiğimiz günlerde öldürülen lise müdürü İbrahim Oktugan’ı da anarak konuşmasına başladı. “Bu meydan tarihi bir meydan, burada atanamayan öğretmenler, mülakat mağdurları ve müfredatı eleştirenler var.” şeklinde konuşan Özel, atanamayan öğretmenlerin durumuna da vurgu yaptı. “Atanamayan öğretmenlerin suçu ne? Mülakatta yeterliliğini kanıtlayanlar bile, yandaş cevaplar veremedikleri için mağdur ediliyorlar.” dedi.

Madem atamayacaktın, bu 1 milyon günahsızı niye okuttun?

Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dönerek, “Eğer atama yapmayacaksanız, neden 1 milyon öğretmen adayını eğitimden geçirdiniz? Neden umut verdiniz, şimdi ise onlara sırtınızı dönüyorsunuz? ‘Üç yıl tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız’ diyorlar. Yani hiç öğretmen alınmazsa, 65 yıl sürecek öğretmen atamaları. İtibardan tasarruf edilebilir, ancak eğitimden tasarruf edilemez. Bir diğer sorunumuz ise mülakat. Yüzde 50 mülakat, yüzde 50 KPSS diyorlar. Ancak mülakatın kaldırılacağı vaadi ne olacak?” şeklinde konuştu.

Bakan’ın fikri neyse zikri odur, metni odur

CHP lideri Özgür Özel, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adını verdiği yeni müfredatı sert bir dille eleştirdi. Özel, bu müfredatta Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in kurucu kadrolarının yer almadığını ve Milli Eğitim Bakanı’nın cumhuriyetle sorunu olduğunu belirtti. Atatürk ve kurucu kadrolarla sorunu olan bir müfredatın geçersiz olduğunu vurgulayan Özel, “Bu müfredatta Türkiye Cumhuriyeti ifadesi yerine sadece Türkiye kullanılmıştır. Bakan’ın fikri neyse zikri odur, metni odur. Cumhuriyetle derdi olan bir bakan, cumhuriyetle sorunu olan bir müfredat dayatmaktadır.” şeklinde konuştu.Özgür Özel, müfredatta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının yetersiz şekilde geçtiğini ve Cumhuriyet’in kurucu kadrolarının adının bulunmadığını dile getirdi. Bu durumun, bu kişilere saygısızlık olduğunu ve müfredatın geçersiz olduğunu ifade etti. “Önceki müfredattan alıntı ile fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirilecek derken şimdi yerine akl-ı selim, vicdan-ı selim, kalb-i selim nesiller denilmektedir.” şeklinde konuşan Özel, bu değişikliğin özgürlüklerden, özgür düşünceden uzaklaşma olduğunu belirtti ve “Metinden hürriyet kelimesini çıkaracak kadar özgürlüklere düşman bu bağnaz anlayışı kınıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir