Restorasyon çalışmaları sırasında mezar bulundu

Restorasyon çalışmaları sırasında mezar bulundu

Aktaş köyünde yıllardır çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Şeyh Ali Segirka’nın asırlık türbesinde önemli bir gelişme yaşandı. 2017 yılında türbe haline getirilen mekanda gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sırasında, beklenmedik bir keşif yapıldı. Tek bir mezar olarak düşünülen yerde, 3 Haziran 2024’te ekipler 3 mezarın varlığını fark etti. Bu olay Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile jandarma ekiplerine bildirildi. Şimdi, türbenin çevresinde güvenlik noktaları oluşturuldu ve jandarma güçleri bölgede nöbet tutuyor.

Türbe 8-10 kuşaktan beri burada bulunmakta

Aktaş köyü Muhtarı Mehmet Can Kezer, “Bu türbe, Şeyh Ali Segirka, Türkçe olarak da Şeyh Ali diyoruz. Bu türbe bildiğimiz kadarı ile babamızdan, dedemizden yani 8-10 kuşaktan beri burada bulunmaktadır. Mayıs ayında buranın köylüleri ve halkı tarafından burada etkinlik yapılıyordu. Burada çocuklarımız, hanımlarımız, köylümüz, karşı civar köyünden gelip burada bu zatı ziyaret ediyordu. Bu türbeyi 2017 senesinde restoresine başladık. Hayırseverler tarafından bu inşaat yapılmış. Buradaki türbe üzerinde taş yığını vardı. Biz bu taşları kaldırınca baktık ki üç tane mezar çıktı. Biz bir mezar biliyorduk. Üç tane mezar ortaya çıktı. Mezarlar ortaya çıkınca Valimize, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ve Siirt jandarmasına haber verdik” dedi.

Burada her saat nöbet tutuluyor

Bir kaç gündür jandarma tarafında kontrol altında alındığını aktaran Kezer, “Burada her saat nöbet tutuluyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne haber verdik. Batman Müzesi’nden arkeolog gelip buraya bakacak. Artık burada ne varsa biz bilmiyoruz. Ama tahmine göre büyük zatlardır, büyük âlimlerdir. Üç tane şehit de olabilir. Üç tane sahabe de olabilir. Şimdiye kadar bu ziyareti Şeyh Ali Segirka diye gelip dua ediyorduk. Biz bunu bu kadar biliyoruz. bütün yetkililere haber verdik” ifadelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir