NASA’dan Mars’ın gizemini çözebilecek keşif

NASA’dan Mars’ın gizemini çözebilecek keşif

Mars’taki iki NASA uzay aracı şimdiye kadarki en büyük meteor kraterlerini görüntüledi. Araştırma raporuna göre iki meteor, yüzey seviyesinde sismik dalgalar üretti ve bu dalgalar dünya dışındaki bir gezegende ilk kez tespit edildi.

2021 yılının sonunda Mars’a bir meteor düştü ve gezegeni o kadar çok salladı ki, NASA’nın InSight iniş aracı çıkan sesleri kaydetti.

Bilim insanları, NASA’nın Kızıl Gezegen’i yörüngesinden görüntüleyen uzay aracı olan Mars Reconnaissance Orbiter ile yeni çarpma kraterinin görüntülerini yakalayana kadar depremin nereden geldiğini bilmiyorlardı.

NASA, keşfi Perşembe günü açıkladı.

InSight etki bilimi lideri Ingrid Daubar bir basın brifinginde, “Bunun şimdiye kadar gördüğümüz en büyük yeni krater olduğunu hemen anladık” dedi.

InSight’ın tespit ettiği bin 300’den fazla deprem arasında, bilim insanları bir meteor etkisinden kaynaklanan başka bir sarsıntı tespit etti.

İki meteor, yüzey seviyesinde sismik dalgalar üretti. Bu, daha önce Dünya dışındaki bir gezegende tespit edilmemişti.

Bu meteor çarpmalarından önce, InSight’ın tespit ettiği tüm depremler derin yeraltından geldi ve sismologların yüzey dalgaları yerine “vücut dalgaları” dediği şeyi üretti.

Mars’ın asırlık gizemi çözülebilir

Perşembe günü Science dergisinde yayınlanan iki çalışmada yayınlanan bu meteor etkilerinden elde ettikleri bulgular, Mars’ın coğrafyası hakkında asırlık bir gizemi çözmeye yardımcı olabilir.

Gökbilimciler Mars’ı inceledikleri sürece, kuzey ve güney yarım kürelerinin neden bu kadar farklı göründüğünü merak ettiler.

Kuzey düz ovalar, güney ise dağlarla dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir