TÜRKSOY: Tüm Türk dünyasında Latin harflerine geçmeliyiz

TÜRKSOY: Tüm Türk dünyasında Latin harflerine geçmeliyiz

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, “Tüm Türk dünyasının Latin harflerine geçmesini önemsiyoruz. Bu kapsamda yol haritası oluşturulacak” açıklamasını yaptı.

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da TÜRKSOY Daimî Konseyi 39. Dönem Toplantısı’nda TÜRKSOY’un gelecek süreçteki çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

TÜRKSOY’un 2040 Vizyon belgesini hazırlamak için çalışma başlatıldığını aktaran Raev, bu sayede kişiler değişse dahi TÜRKSOY’un istikametten sapmayacağını ifade etti. Raev, “Geleceğine saygı duyan insan mazisine de saygı duyar. Türk dünyasının geleceği gençliktir, yeni nesildir. Türk dünyasının asıl sahibi gençlerdir. Kültürümüzün gençlere aktarılmasında rehber ve destek, “biz” olmalıyız. Türk dünyası gençlerini bir araya getirmenin ve birlik çağrısında bulunmanın tarihi görevimiz olduğunu düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

“Türk dünyasında Latin harflerine geçişi önemsiyoruz”

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, “Dikkatle üzerinde çalışacağımız alanlardan biri de dilimiz olacak. Özellikle tüm Türk dünyasının Latin harflerine geçişini çok önemsiyoruz. Bu kapsamda, yol haritası oluşturacak çok büyük bir Türk Dil Forumu’na imza atmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir